• Titulinis
 • Grupės naujienos
 • Kaip tilpti į numatytą būsto apdailos biudžetą: ką žinoti renkantis duris, apšvietimą ar lubas?

  „Įsigijau 45 kv. m. butą. Norėčiau jį įsirengti paprastai, ekonomiškai, be jokios prabangos. Kiek tai galėtų kainuoti?“ Tokio klausimo neretai sulaukia būsto apdailos meistrai. Pasak jų, būsto apdailos sąmatą sudaro daugiau nei 50 eilučių, kurios susideda iš dviejų dedamųjų, t. y. darbų ir medžiagų įkainių, o konkretesnę kainą galima pateikti susipažinus su būsto projektu ir apžiūrėjus patį objektą.

  Kiek gali kainuoti apdailos darbai? Kokie medžiagų įkainiai? Kaip neviršyti numatytos sąmatos? Būsto naujakuriams aktualiais klausimais pataria Maija Nikitina, „Apdailos formato“ Apdailos projektų vadovė.

  Įskaičiuokite ir dalinės apdailos išpildymo darbus

  Būsto apdailos ekspertai atkreipia dėmesį, kad darbų sąmatą reikia skaičiuoti jau įvertinus ir papildomus dalinės apdailos išpildymo darbus, t. y. sanitarinio mazgo grindų betonavimą, pertvarų ir elektros skydelio montavimą, elektros laidų, vėdinimo ortakių išvedžiojimą. Standartiniam butui minėtų darbų suma gali siekti 3 000–4 000 Eur (priklausomai nuo buto ar patalpų dydžio, pertvarų skaičiaus).

  „Naujakuriai taip pat turėtų įvertinti ir su interjero dizaineriu aptarti apdailos atlikimo taisykles. Apdailos meistrai negali atlikti darbų, kurių neleidžia namo vystytojas, nors jie yra numatyti interjero projekte. Tai gali būti su santechnika susiję darbai, pavyzdžiui, potinkinių maišytuvų įrengimas. Tokiu atveju tenka sąmatą padidinti nuo 300 iki 1 000 Eur, kadangi norint palikti sprendinį, reikės papildomai montuoti gipso pertvarą, kurioje bus paslėpti įrenginiai“,  – pasakoja M. Nikitina.

  Naujos madingos tendencijos – didesnė kaina

  Apdailos ekspertė pataria aklai nesekti naujausiomis ir populiariausiomis interjero tendencijomis, kurios būsto apdailos kainą gali gerokai padidinti. „Iš pirmo žvilgsnio siūlomas variantas atrodo tobulai, tačiau net ir vienas elementarus sprendimas gali padidinti kainą keliose biudžeto eilutėse. Pavyzdžiui, pasirinkus priglaistomą šviestuvą, jo kaina, palyginti su standartiniu, bus 30–50 proc. didesnė, o dar apie 35–40 proc. išaugs šviestuvo montavimo darbai. Taigi visa vieno šviestuvo įrengimo kaina padidės 30–50 proc., tai gali būti apie 36–45 Eur, o šviestuvų bute yra apie 20–30 vnt.“, – skaičiuoja M. Nikitina.

  Kitas pastaruoju metu madingas, tačiau biudžetą padidinantis objektas – nematomos durys. Nors kainos skirtumo tarp paprastų ar nematomų vyrių beveik nėra, tačiau sąmatą gerokai padidina objekto paruošimas šioms durims montuoti. Tradicinių durų montavimas kainuoja apie 100–115 Eur, o nematomų – daugiau nei 400 Eur su PVM.  Kadangi montuojamos dvejos durys, kaina išauga iki 800 Eur.

  Kaip rinktis plyteles, grindų dangą ir lubas?

  Nikitina pateikia keletą pastebėjimų, kodėl būsto apdailos sąmata gali išaugti. „Jeigu naujakuriai išgirsta, kad įmanoma buto apdailą atlikti už 500 Eur/kv. m, tai nėra netiesa. Tai protingai parengtas ir suprojektuotas interjeras, į kurį greičiausiai nepateks inovatyviausi sprendimai. Bet tai bus racionalus variantas, pritaikytas šiuolaikiškai mėgstančiam gyventi asmeniui“, – pasakoja „Apdailos formato“ atstovė.

  Renkantis plyteles, ji pataria nesusikurti neįmanomų dalykų ir įsivertinti, kad plytelių matmuo turi labai daug įtakos darbų įkainiui, tad vertėtų rinktis standartinius matmenis (60×60, 30×60). Šio matmens ir pasirinkimo plytelių yra daugiausia. Siekiant tilpti į racionalią buto įrengimo kainą, ekspertė pataria rinktis plyteles, kurių kaina neviršytų 25 Eur/kv.m. Žinoma, pasirinkimas priklauso ir nuo to, koks kiekis bus dengiamas.

  Renkantis grindų dangą, siūloma paneigti mitą, kad laminatas yra nekokybiška medžiaga arba kad vinilinė danga irgi yra plastikas ir kenkia sveikatai. „Rinkdamiesi grindų dangą už 5 Eur/kv.m, nesitikėkite, jog ji bus ilgaamžė. Tačiau pirkdami laminatą už 20–30 Eur/kv.m, tikrai gausite kokybišką ir ilgalaikę medžiagą. Kita vertus, galima rinktis pigesnį vinilinės dangos variantą, tačiau reikėtų įsivertinti, kad jos klojimas kainuoja brangiau“, – pasakoja M. Nikitina.

  Populiariausi lubų pasiūlymai – gipso kartonas su atitraukimu ar įtempiamos lubos, kurios kainuoja 40–50 proc., t. y. apie 500–600 Eur, pigiau. „Verta pažymėti, kad įtempiamos lubos yra ganėtinai įnoringos, su jomis ne taip paprasta, tad prieš rinkdamiesi, įsivertinkite, kaip jas prižiūrėsite“, – pataria būsto apdailos ekspertė.

  Patarimai dėl santechnikos, durų ir apšvietimo

  Rekantis santechniką, svarbiausia nepirkti „vardo, nes draugas pirko“. Pasak M. Nikitinos, santechnika nėra keičiama kiekvieną dieną, tad svarbu išsirinkti kokybišką ir lengvai eksploatuojamą variantą.

  „Venkite kampų, didelių išlinkimų ir kitokių nestandartinių formų, kur gali kauptis rūdys, dulkės ar ten tiesiog nepasieksite išvalyti. Standartinis vonios kambario paketas turėtų kainuoti iki 2 200 Eur, o sekant  nuolaidas, galima surasti ir dar 300–400 Eur pigiau. Neinvestuokite į veidrodžius su apšvietimais ar kitais įmantrumais, rinkitės praktiškai, taip dar labiau sutaupysite”, – rekomenduoja apdailos projektų vadovė.

  Kokybiškų durų kaina yra apie 600 Eur, galima rasti įvairių spalvų. Prie durų siūloma derinti ir grindjuostes. Pasak būsto apdailos ekspertės, vieni mėgsta aukštas, kiti – žemas, vieni – su nuolydžiu, kiti – stataus  kampo. Variantų daug, bet jų kaina nesikeičia drastiškai,  tad daug dėmesio siūloma neskirti. „Kaip ir renkantis santechniką, stenkitės vengti įvairių kampų, didelių  ar sunkiai pasiekiamų kampų. Dulkės kaupiasi visur, ne visur prieisite ir galėsite išvalyti“, – atkreipia dėmesį M. Nikitina.

  Apšvietimo pasirinkimas priklauso nuo naujakurio poreikių ir individualių simpatijų. Šviestuvai gali  būti interjero dalis, pagrindinis akcentas, o gali būti visiškai nematomas buto elementas. „Žinoma, kiekvienas turi savo grožio suvokimą, tačiau norint tilpti į nusimatytus rėžius, patartina galvoti apie nepastebimą variantą. Visos lemputės šviečia vienodai, ir dažnu atveju, ar baltas šviestuvas kainuoja 15 ar 100 Eur, žinosite tik jūs pats. Svarbiausia, kad tai būtų patogiai prieinami šviestuvai, naudojami pagal paskirtį ir netrukdytų kasdieniuose darbuose“, – pataria būsto apdailos ekspertė.