Pirmieji modernūs verslo centrai, daugiabučių rajonai ir individualių namų projektai, kurie tapo jaukiais namais ir erdviais biurais. Iškilus šiems pastatams keitėsi ir ryškėjo Vilniaus ir kitų miestų veidai. Taigi kurie Lietuvos nekilnojamojo turto objektai įrašyti į istorijos puslapius?
Šiemet jubiliejinius, 25-uosius, veiklos metus sutinkanti nekilnojamojo turto plėtros įmonė „Eika“ – viena pirmųjų paklojo pamatus dabartinei nekilnojamojo turto (NT) rinkai.
„Veiklą pradėjome nuo statybinių paslaugų teikimo, tačiau ambicijos buvo žymiai didesnės, į verslą žvelgėme plačiau. Jau po kelerių metų, įsigiję sklypą ir pradėję statyti pirmąjį kompleksą, vieni pirmųjų Lietuvoje vartotojams pasiūlėme tai, ko dar nebuvo rinkoje – baigtus nekilnojamojo turto produktus. Taip pademonstravome, kuriuo keliu turi eiti rinka ir jos lyderiai“, – apie verslo pradžią pasakoja Robertas Dargis, „Eika“ valdybos pirmininkas.
Per 25-erius įmonės veiklos metus iškilo beveik 4500 butų, kotedžų ir individualių namų. Bendras pastatų plotas – 416 tūkst. kv. metrų, t.y. daugiau nei 58 futbolo aikštės.
Susipažinkite su inovatyviais ir postūmį rinkai suteikusiais objektais, kurie kūrė Lietuvos NT rinkos istoriją.
Gyvenamųjų namų kvartalas sostinės Jeruzalėje – tarptautinės komandos kūrinys. Pasak „Eikos“ vadovų, tai vienas pirmųjų įmonės projektų, prie kurio kūrimo prisidėjo ne tik Lietuvos, bet ir Suomijos architektai. Tarptautinė komanda sukūrė funkcionalių, šviesių namų projektą, kuris pagyvino kalvotą Jeruzalės kraštovaizdį. Žaliojoje miesto zonoje (kotedžai Avižų, Miežių, Maumedžių gatvėse) statybos vyko keletą metų iki 2002 m.
Individualių namų kvartalas Nugalėtojų ir Plytinės gatvėse – pagal gyventojų poreikius. Vieninga architektūra, suderinta su gamta, o namai pritaikyti išskirtinai pagal gyventojų poreikius. Taip apibūdinamas šis kvartalas. Nuo 1998 m. per kelerius metus buvo pastatyta beveik 20 individualių namų gyvenvietė, kurioje, apsupti gamtos grožio ir jaukumo, kūrėsi naujakuriai.
Poilsiavietę primenantis gyvenamųjų namų kvartalas Giruliuose (baigtas statyti 2002 m.). Natūralumas, ekologija, gamtovaizdis – vertybės, į kurias buvo atsižvelgiama kuriant Girulių gyvenimo stilių. Tai vienas pirmųjų kvartalinės statybos projektų Lietuvoje. Pajūrio pušyne pastatyti 22 vienaaukščiai kotedžai, suprojektuoti penkių tipų gyvenamieji namai. Visos gyvenvietės teritorija sutvarkyta ir apželdinta kompleksiškai, centralizuoti inžineriniai tinklai.
Šiaurės miestelį pakeitę daugiabučiai S. Žukausko gatvėje (2003-2004 m.). Jie išsidėstę vaizdingoje vietoje ant šlaito, su panorama į Gedimino pilį, Trijų Kryžių kalną, Neries upę ir Sapieginės miškus. Šie daugiabučiai tapo viena pirmųjų dabartinio Vilniaus Šiaurės miestelio portreto dalių. Daugelį dešimtmečių kariniu miesteliu buvęs pamažu transformavosi į gyvenamąjį kvartalą.
12 aukštų „dvyniai“ – vieni iš pirmųjų modernių verslo centrų. Šalia Neries 2003 m. pradėtas statyti „Eika“ verslo centras buvo vienas iš pirmųjų modernių biurų nuomos pastatų Vilniuje, kuriame kūrėsi žinomi tarptautiniai prekių ženklai. Šie biurų pastatai nustatė verslo centrų kokybės standartą. Abu 12 aukštų „dvyniai“ iki šiol vertinami nuomininkų – dažniausiai jis būna visas išnuomotas.
Klaipėdą reprezentuojantys „Jūros vartai“ (sudaro statiniai „Jachtklubas“, „Ryžių malūnas“, „Keltininko namas“) – tai viena patraukliausių ir unikaliausių pakrantės teritorijų visame Baltijos regione. Tarp objektų išsiskiria istorinis „Ryžių malūnas“, kuris buvo atstatytas ir po 2008 m. baigtos rekonstrukcijos virto moderniu viešbučiu ir restoranu. Šis objektas tapo viena pagrindinių Klaipėdos miesto reprezentacinių vietų. 2008 m. projektui „Jūros vartai“ suteiktas valstybinės svarbos projekto statusas.
Inovatyvi mažaaukščių namų gyvenvietė sostinės Santariškių rajone. 2006 m. pradėtas įgyvendinti unikalus projektas „Santariškių namai“ Vilniaus miesto pakraštyje iki šiol vadinamas vienu inovatyviausių Vilniuje ir sulaukia įvairiausių apdovanojimų. Šis projektas nustatė naują gyvenimo standartą – mažaaukštės statybos tradicijas ir žymiai prisidėjo prie viso dabartinio Santariškių mikrorajono kūrimosi. Gyvenvietės statybos truko ne vienerius metus, o projektas net ir po 10 metų nuo statybų pradžios buvo išrinktas geriausiu Baltijos šalių NT objektu.
Pažangios statybinės technologijos Pilaitės daugiabučiuose. Jau daugiau nei 10 metų sostinės Pilaitėje plėtojamas projektas „Eika namai Pilaitėje“ tapo pirmuoju Vilniaus kvartalu, pilnai suformuotu gyvenimui. Gyventojai džiaugiasi šalia namų esančiu prekybos centru, krepšinio bei tinklinio aikštelėmis erdviuose vidiniuose kiemuose. Būtent šiame kvartale „Eika“ „prisijaukino“ šiuolaikišką ir pažangų surenkamą gelžbetonį.
Subtili architektūra Vilniaus centre (Basanavičiaus 9A). Nacionalinės premijos laureatas architektas Rolandas Palekas suprojektavo tris individualius pastatus, darniai įsiliejančius į supančią aplinką. Išskirtinės architektūros kūrinys buvo profesionalų pastebėtas. Baltijos nekilnojamojo turto ir investicijų forume 2016 m. Basanavičiaus 9A tapo geriausiu gyvenamuoju projektu Baltijos šalyse. Jis ypač vertinamas už subtilų šiuolaikinės architektūros pastato suprojektavimą ir įgyvendinimą istorinėje aplinkoje.
Atvirų minčių erdvė Gedimino prospekte („Live Square“). 2017 m. rudenį oficialiai paskelbtos sostinės centre kylančios erdvės „Live Square“ statybos. Pasak „Eikos“ vadovų, šioje erdvėje jungsis verslas, menas ir technologijos, vyks žinių bei idėjų mainai – tai Vilniui suteiks daugiau gyvybės ir dinamikos. Čia įsikurs pirmasis Lietuvoje „Hilton Garden Inn“ tinklo viešbutis, taip pat verslo centras su prekybinėmis patalpomis, vieša terasa ant stogo su puikiu vaizdu į Lukiškių aikštę bei trys gyvenamieji pastatai su 88 apartamentais. „Live Square“ duris atvers 2019 metais.
„Pradėję nuo individualių namų ir daugiabučių projektų statybų ir plėtros, sukūrę ištisus namų kvartalus, toliau ieškome naujų iššūkių ir kuriame naujas daugiafunkcines erdves miestuose – tokia bus ir Gedimino prospekte kylanti „Live Square“. Mūsų vizijoje – tarptautiniai projektai, kurie formuos miestus, jų erdves, pritaikys jas gyventojų poreikiams ir kurs modernaus bei dinamiško miesto formą ir būseną“, – sako Domas Dargis, 25-erius metus mininčios įmonės „Eika“ vadovas.