• Titulinis
 • Grupės naujienos
 • A klasės daugiabučiai: kalbų daug, o statybos nejuda
  Nors susidomėjimas A energinės klasės būstu auga, Lietuvoje kol kas pastatyti tik 4 tokio tipo daugiabučiai. Pirmasis iškilo 2012 metais, o praėjusiais metais atsirado dar trys. Visi jie pastatyti Vilniuje – Bajoruose ir Santariškėse dviejų didžiųjų nekilnojamojo turto plėtotojų.
   
  Nekilnojamojo turto plėtros įmonės „Eika“ atstovų teigimu, aukštesnės energinės klasės namų skaičius ims augti 2016-aisiais, kai visi naujos statybos butai privalės atitikti Europos Sąjungos (ES) reikalavimus dėl A klasės. Šie metai bus itin intensyvūs ir nekilnojamojo turto plėtotojams, ir projektuotojams, nes jie yra paskutiniai projektuoti B klasės namams.
   
  Martynas Žibūda, „Eika“ plėtros direktorius, sako, kad priežasčių, kodėl aukštos energinės klasės daugiabučių vos keli, yra ne viena. Pirmiausia, nuo intensyvesnės A energinės klasės statybos atbaido didesni kaštai.
   
  „A klasės daugiabučių statybų sąnaudos yra iki 10 proc. didesnės negu B klasės. Tokių gyvenamųjų namų statybai keliami aukštesni reikalavimai – sandarumo, apšiltinimo, vėdinimo efektyvumui. Todėl energiškai efektyvesnio būsto kaina didesnė, o mokėti už jį daugiau yra linkę tik dalis pirkėjų“, – sako M. Žibūda.
   
  Informacijos apie A klasę trūksta
   
  Lietuviams kol kas dar sudėtinga įvertinti A klasės daugiabučių teikiamą naudą. Taip yra dėl to, kad trūksta informacijos apie aukštos energinės klasės būstą. Informacijos sklaida apie energines pastatų klases užsiima tik pavieniai nekilnojamojo turto plėtotojai, bet ne valstybinės institucijos.
   
  „Jau kitąmet visi Lietuvoje projektuojami daugiabučiai turės atitikti A klasės butams keliamus reikalavimus. Vadinasi, jau šiandien svarbi kryptinga ir patikima informacija apie tokius pastatus “, – sako M. Žibūda.
   
  Vienas iš pagrindinių naujos kartos butų privalumų yra mažesnės sąskaitos už šildymą. Šiuo metu Vilniuje stovinčių A klasės daugiabučių gyventojai už šildymą moka vos 0,3 Eur už kvadratinį metrą. Kituose naujos statybos butuose vidutinė šildymo kaina siekia apie 0,5 Eur už kvadratinį metrą, o bendras Vilniaus miesto vidurkis – 1,41 Eur.
   
  Kitas svarbus A klasės butų privalumas – sveika aplinka ir gyvenimo kokybė. Butuose įrengiama vėdinimo sistema su šilumokaičiu (rekuperacija), kuri užtikrina gryno oro cirkuliaciją patalpose, taip pat neleidžia susidaryti pelėsiui. Tai ypač aktualu tiems, kurie turi kvėpavimo takų problemų. Oras patalpose išlieka nuolat švarus ir šviežias, net ir neatveriant langų. Tokiu būdu užtikrinamas komfortas neprarandant šilumos, nes šiltas patalpų oras pašildo iš lauko patenkantį šviežią šaltesnį orą.  
   
  Šalyje nėra A+ klasės daugiabučių
   
  Nors A klasės daugiabučių skaičius Lietuvoje nedidelis, A+ klasės butų apskritai nėra. Šalyje pamažu auga tik šioms klasėms priklausančių kitos paskirties pastatų – pavienių gyvenamųjų namų, administracinių pastatų, sandėlių, mokslo ir kultūros pastatų.
   
  Šiuo metu šalyje yra 11 individualių gyvenamųjų namų, kurie priskiriami A klasei. Devyni iš jų stovi Vilniuje. Pirmasis aukštesnės A+ klasės gyvenamasis namas Lietuvoje buvo pastatytas prieš trejus metus Merkinėje. Dar po metų vienas A+ klasės pastatas buvo pastatytas Kaune, o praėjusiais metais Lietuvoje iškilo dar 4 šios klasės gyvenamieji namai. Pagal statistiką pirmauja Kaunas, kuriame stovi 4 iš 6 gyvenamųjų namų, atitinkančių A+ klasę.
   
  Antrąją vietą pagal A klasės pastatų skaičių Lietuvoje užima sandėliavimo paskirties pastatai. Jų šalyje yra 9. Po vieną arba po du Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Kėdainiuose, Ukmergėje bei Šilutėje. „Būtent sandėliavimo paskirties pastatas Panevėžyje buvo pirmasis A energinės klasės pastatas Lietuvoje. Be to, sandėliavimui statomi pastatai šiuo metu šalyje užima patį didžiausią naudingąjį plotą“, – sako M. Žibūda.
   
  Mokslo ir kultūros pastatų, pastatytų pagal A+ klasės reikalavimus, Lietuvoje yra 4. Vienas iš jų yra Vilniuje, kiti trys Jurbarke, Alytuje ir Molėtuose. Visi šie pastatai iškilo praėjusiais metais. Mažiausiai Lietuvoje statoma aukštos energinės klasės garažų, gamybos, pramonės, administracinės ir prekybos paskirties pastatų.
   
   
  Apie įmonių grupę  „Eika“
  1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių gupių Lietuvoje. Įmonių grupę sudaro: UAB „Eika“ – nekilnojamojo turto rinkos lyderė, vertinama už novatoriškumą, patikimumą bei atsakingumą; UAB „Eikos statyba“ – statybos bendrovė, sukaupusi didelę administracinių, visuomeninių, prekybos, pramonės bei gyvenamųjų namų statybos ir renovavimo patirtį.
   
  Daugiau informacijos:
  Vitalija Ročė
  Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
  Tel. +370 5 2553 324
  Faks. +370 5 2514 256
  El. p. vitalija@eika.lt
  www.eika.lt