• Titulinis
  • Grupės naujienos
  • Ateities daugiabučio kiemas – žaliuojanti erdvė be automobilių?

    Daugelis senos statybos daugiabučių gyventojų yra pratę matyti savo namo kiemą sausakimšą automobilių. Tačiau pastaraisiais metais būsto pirkėjai didesnį dėmesį skiria daugiabučio aplinkai ir NT plėtotojai vis dažniau ima siūlyti požeminės automobilių stovėjimo aikštelės modelį, papildomai investuodami į daugiabučio kiemą, ir pritaikydami jį gyventojų poreikiams bei žaliųjų zonų įrengimui.  

    Remiantis dviejų pastarųjų metų nekilnojamojo turto bendrovės „Eika“ atliktos pirkėjų apklausos rezultatais, rinkdamiesi būstą pirkėjai įvardina projekto aplinką kaip trečią pagal svarbą kriterijų po buto eksploatavimo kaštų ir garso izoliacijos. Todėl šiuolaikiniai NT plėtotojai ypatingą dėmesį skiria daugiabučio kiemui – čia numatomos poilsio zonos ne tik vaikams, bet ir vyresnio amžiaus gyventojams, atskiriamos žaidimų, poilsio ir sporto zonos. Be saugių ir spalvingų vaikų žaidimo aikštelių, dėmesys skiriamas ir suaugusiųjų laisvalaikiui – vis dažniau naujos statybos daugiabučių kiemuose įrengiami įvairūs žaidimo stalai, stalo tenisas, taip pat tinklinio ir krepšinio aikštelės, kuriose po darbo dienos galima pasportuoti ir pabendrauti su kaimynais.

    Taupant laiką ir pinigus sporto klubas taip pat gali persikelti į daugiabučio kiemą. Lauko treniruokliai sostinės gyventojams jau seniai nėra naujiena, tačiau mankšta namo kieme konservatyviems vilniečiams dar nėra tapusi įpročiu. „Eika“ plėtros direktoriaus Martyno Žibūdos teigimu, norint juos paskatinti ir sukurti kuo daugiau sporto ir poilsio zonų, reikalingas nemažas plotas, kurio netenkama daugiabučio kieme įrengiant automobilių stovėjimo aikštelę. „Pavyzdžiui, spręsdami šią problemą, projekte „Namų pynės“, Žirmūnuose, automobilių stovėjimo aikštelę įrengsime po visos gyvenvietės teritorija – kieme paliksime vos kelias antžemines automobilių stovėjimo vietas. Tokiu būdu turėsime daugiau erdvės laisvalaikio zonoms, be to, tai bus saugesnė ir sveikesnė aplinka žaisti vaikams, sportuoti ir ilsėtis suaugusiems“ – teigia „Eika“ atstovas.

    Kiemas be automobilių gali tapti jaukia gyvenamąja aplinka. Suformuotos žalios zonos kuria jaukumo ir gamtos artumo įspūdį. Tinkamai suplanuoti ir suprojektuoti gyvenamųjų namų aplinką vis dažniau pasitelkiami profesionalai – kraštovaizdžio architektai. „Eika“ plėtojamiems projektams „135“ ir „Bajorų alėjos“ kraštovaizdžio projektus sukūrė kraštovaizdžio architektų komanda „Terra Firma LT“. Komandos vadovė Ramunė Sanderson, projektavusi ir Bernardinų sodo želdinius, teigia, kad augalai yra labai svarbūs formuojant kokybišką aplinką gyventojams. „Pavyzdžiui, projekto „135“ vidinio kiemelio apželdinimą ir išdėstymą suplanavome taip, kad jis išliktų gražus ir spalvingas visus metus ir kad gyventojai galėtų gėrėtis sezonų kaita. Kiemelio erdvėje išdėstyti mažosios architektūros elementai kuria atskiras nedideles erdves, o besistiebiantys ant vertikalių tvorelių augalai suteikia erdvėms jaukumo ir privatumo“, – teigia R. Sanderson.

     

    Apie įmonių grupę „Eika“

    1992 m. įkurta bendrovė „Eika” yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupių Lietuvoje, sėkmingai plėtojanti gyvenamųjų, komercinių, visuomeninių ir kitos paskirties pastatų projektus, kurianti naują gyvenimo ir darbo kokybę. Įmonė jau pastatė daugiau nei 3750 butų ir 320 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatų. „Eika“ daug kartų apdovanota kaip geriausia nekilnojamojo turto plėtotoja Lietuvoje, geriausiais Lietuvoje tapę ir įmonės projektai „Santariškių namai“ bei „Eika namai Pilaitėje“.