Turto įregistravimas, detalus vertinimas, draudimas, notarinių ar būsto paskolos sutarčių sudarymas. Už šias paslaugas reikia mokėti įvairius mokesčius, kurie išgaruoja iš galvos naujakuriams, visą dėmesį ir lėšas skiriantiems avansiniam būsto įnašui ir pagrindinei kainai.
Nekilnojamojo turto ekspertai skaičiuoja, kad papildomos išlaidos gali sudaryti ne mažiau nei 1500–2000 eurų, o skaičiuojant būsto avansinį mokestį – ir kelis kartus daugiau. Pasak Martyno Žibūdos, nekilnojamojo turto įmonės „Eika“ plėtros direktoriaus, būsto pirkėjams papildomų mokesčių įvairovė bei dydžiai neretai būna netikėti.
„Būsto sandoryje dalyvauja ne tik pirkėjas ir pardavėjas, bet ir neretai sandorį finansuojantis bankas, nuosavybės teisę registruojančios institucijos, vertintojas, notaras, kurių paslaugos taip pat yra mokamos, todėl šias išlaidas, vidutiniškai siekiančias 1500–2000 eurų, taip pat reiktų numatyti savo biudžete“, – teigia M. Žibūda.
Išlaidos notarui
Nekilnojamojo turto eksperto teigimu, įprastai pirkdami savo pirmąjį būstą, 15 proc. sandorio vertės pirkėjai finansuoja savo lėšomis, o likusius 85 proc. skolinasi iš banko. „Todėl, pasirašydami preliminarią būsto sutartį, pirkėjai turi sumokėti 15 proc. avansinį mokestį, kurį, susitarus su pardavėju, galima sumokėti dalimis iki notaro patvirtintos pirkimo–pardavimo sutarties”, – aiškina „Eika“ atstovas.
Be avansinio mokesčio, pirkėjų laukia ir mokesčiai už notarinės sutarties sudarymą. Juridiniams asmenims jie sudaro 0,5 proc., o fiziniams asmenims – 0,45 proc. turto vertės. Pavyzdžiui, jeigu būsto vertė yra 100 tūkst. eurų, už notaro patvirtintą būsto pirkimo–pardavimo sutartį gyventojui teks sumokėti 450 eurų. Būsto pirkimo–pardavimo sutartis pasirašoma notarų biure ne vėliau kaip per mėnesį po būsto perdavimo datos. Tuomet apmokamos ir notarinės išlaidos.
Mokesčiai prieš gaunant būsto paskolą
Su notaro patvirtinta pirkimo–pardavimo sutartimi pirkėjas gali keliauti į banką, kur su juo sudaroma būsto paskolos sutartis. Jos administravimo mokestis nustatomas pagal banko įkainius. Įprastai jis sudaro nuo 0,2 iki 0,4 proc. paskolos vertės, arba apie 170–340 eurų konkrečiu atveju.
Prieš bankui suteikiant paskolą, pirkėjas VĮ Registrų centre turi sumokėti turto registravimo mokestį, kuris svyruoja nuo 25 iki 200 eurų, priklausomai nuo turto vertės ir pasirinkto įrašo registravimo termino (nuo 1 iki 5 darbo dienų). Tais atvejais, kai būstas perkamas antrinėje rinkoje, bankui nurodžius, turi būti atliktas detalus turto vertinimas, kuris kainuoja papildomai apie 60–150 eurų.
Bankas taip pat pareikalaus, kad turtas būtų apdraustas banko rekomenduotoje draudimo bendrovėje. Tai kainuos papildomai 30–100 eurų kasmet. Pirkėjui reikės susimokėti ir už būsto įkeitimo lakšto hipotekoje registraciją. Tą padarys notaras, o kaina fiziniams asmenims sieks 0,2 proc. turto vertės, bet ne mažiau nei 14,48 euro ir ne daugiau nei 144,81 euro.
Apie įmonių grupę EIKA
1992 m. įkurta bendrovė EIKA yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupių Lietuvoje, sėkmingai plėtojanti gyvenamųjų, komercinių, visuomeninių ir kitos paskirties pastatų projektus. Įmonė jau pastatė beveik 4 500 butų ir 416 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatų. EIKA daug kartų apdovanota kaip geriausia nekilnojamojo turto plėtotoja Lietuvoje, geriausiais Lietuvoje tapę įmonės projektai „Santariškių namai“, Basanavičiaus 9A bei „Eika namai Pilaitėje“.
Daugiau informacijos:
Jorūnė Juodžbalytė
Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
Tel. +370 686 80126
El. p. jorune.juodzbalyte@eika.lt