• Titulinis
 • Grupės naujienos
 • Ekspertai: euro euforijai atslūgus ryškėja nauji būsto paskolų ir NT rinkų katalizatoriai
  Praėjusių metų viduryje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje kilęs sujudimas, nulemtas nuogąstavimų, kad įvedus eurą būsto kainos sparčiai kils, išgaravo. Tačiau, SEB banko ir nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupės „Eika“ duomenimis, naujo impulso tiek būsto paskolų, tiek NT rinkoms turi augančios gyventojų pajamos, gerėjantys lūkesčiai dėl ateities, žemumose besilaikančios palūkanos ir didėjanti būsto pasiūla.
   
  „Euro įvedimo faktorius turėjo didelę įtaką NT rinkai, kai pernai sandorių skaičius šoktelėjo ir iki 4 tūkst. sutarčių per mėnesį. Tuo tarpu būsto paskolų rinka pernai buvo išlikusi gana stabili, be didesnių svyravimų. Tai galima būtų aiškinti tuo, kad dalis žmonių sprendimą prisiimti finansinius įsipareigojimus buvo kuriam laikui atidėję dėl kilusių geopolitinių neramumų Rytuose bei jų poveikio bendrai šalies, o taip pat viso pasaulio ekonomikai. Tačiau analizuodami statistiką matome, kad šiemet situacija keičiasi, o gyventojai vėl aktyviau domisi būsto paskolomis“, – sako Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius.
   
  SEB bankas šių metų pirmą ketvirtį suteikė 14 proc. daugiau būsto paskolų negu tuo pačiu laikotarpiu pernai. Per šį laikotarpį suteiktų naujų būsto paskolų vertė siekė 47 mln. eurų.
   
  Pasak V. Doveikos, gerėjančius gyventojų lūkesčius atspindi ir besikeičiantys jų poreikiai perkant būstą. „Analizuodami statistiką matome, kad pamažu auga vidutinis paskolos dydis, ilgėja skolinimosi trukmė. Tai liudija, kad dalis gyventojų drąsiau prisiima įsipareigojimus, aktyviau dairosi brangesnio būsto“, – sako jis. SEB banko duomenimis, šiuo metu vidutinė būsto paskolos suma yra 41 tūkst. eurų (2012 m. I ketv. – 39 tūkst. eurų), o gyventojai dažniausiai skolinamasi 23 metų laikotarpiui (2012 m. I ketv. – 20 metų). Kaip ir anksčiau, didžiąją dalį paskolų šiemet (58 proc.)  bankas suteikė Vilniaus apskr. gyventojams.
   
  Tai, kad Vilnius yra didžiausia ir aktyviausia NT rinka, patvirtina ir įmonių grupės „Eika“ statistika. Pasak „Eika“ Plėtros direktoriaus Martyno Žibūdos, čia pirkėjai vis aktyviau dairosi aukštesnės klasės būsto.
   
  „Per pirmąjį šių metų ketvirtį sostinėje parduota dvigubai mažiau ekonominės ir penkis kartus daugiau prestižinės klasės butų. Tokį pokytį paskatino ženkliai išaugusi prabangaus būsto pasiūla. Taip pat pastebėjome, kad pirkėjai šiais metais aktyviai renkasi būstą sau dar nepastatytuose namuose, kai pernai tuo pačiu metu dažniau pirko jau pastatytuose namuose, tikėtina, norėdami investuoti ir baimindamiesi galimo kainų kilimo įvedus eurą“, – sako M. Žibūda.
   
  Vis tik, M. Žibūdos nuomone, euro efektas jau išnyko ir šiemet pirkėjai, perkantys būstą savo lėšomis, investuoja NT vertindami kaip jiems patraukliausią pasirinkimą ne tik šiandien, bet ir ilguoju laikotarpiu.
   
  Eksperto pastebėjimu, nors šiuo metu naujo būsto paklausa Vilniuje auga greičiau nei pasiūla. Įvertinus pirmojo šių metų ketvirčio rezultatus, tikėtina, kad 2015 metais naujų butų pardavimai išliks rekordinių 2014 metų lygyje, o pasiūla kops į naujas aukštumas ir viršys 4000 butų ribą.  
   
  Apie įmonių grupę  „Eika“
  1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupių Lietuvoje. Įmonių grupę sudaro: UAB „Eika“ – nekilnojamojo turto rinkos lyderė, vertinama už novatoriškumą, patikimumą bei atsakingumą; UAB „Eikos statyba“ – statybos bendrovė, sukaupusi didelę administracinių, visuomeninių, prekybos, pramonės bei gyvenamųjų namų statybos ir renovacijos patirtį.
   
  Daugiau informacijos:
   
  Arvydas Žilinskas
  SEB banko ryšių su žiniasklaidos vadovas
  Tel. (8 5) 268 1198, 8 687 04052
  E. paštas arvydas.zilinskas@seb.lt
   
  Vitalija Ročė
  „Eika“ Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
  Tel. (8 5) 255 3324, 8 698 56273

  E. paštas vitalija@eika.lt