• Titulinis
  • Grupės naujienos
  • Ekspertė pataria, ko nepamiršti sudarant būsto apdailos biudžetą

    Kai dalinė būsto apdaila jau atlikta, atrodo, kad jau čia pat bus galimybė įsikelti į savo nuosavus namus. Bet taip tik atrodo. Lemiamo būsto apdailos etapo metu prireikia ir nemažai kantrybės, ir laiko, ir svarbių sprendimų, ir detalaus investicijų apskaičiavimo.

    Labai dažnai naujakuriai susiduria su pirmuoju iššūkiu – o kaip gi apskaičiuoti būsto apdailos sąmatą? Nuo ko pradėti? Kur galima sutaupyti, o kur neverta? Samdyti dizainerį, o gal viską atlikti pačiam? Į dažniausiai kylančius klausimus apie būsto apdailos biudžeto sudarymą atsako Maija Nikitina, „Apdailos formato“ Apdailos projektų vadovė.

    Nuo ko pradėti sudaryti visos būsto apdailos biudžetą?

    Pirmiausia, rekomenduočiau būsto šeimininkui išsiaiškinti savo poreikius ir atsakyti sau į klausimus – kokie planai ir lūkesčiai, ar tai bus prabangus, ar ekonominis, ar vidutinės klasės butas, įsivertinti, ar tai bus butas nuomai, ar planuojama jame ilgai gyventi. Pagal šiuos atsakymus priklausys, kuriose eilutėse galima sutaupyti, o kuriose numatyti daugiau lėšų.

    Kitas žingsnis – nuspręsti, ar samdyti dizainerį, kuris konsultuos, kokias medžiagas ar interjero sprendimus pasirinkti, ir pateiks projekto sąmatą, o tada jau kreipsiesi į apdailos meistrus. O gal viską nuspręsi įsirengti pats?

    Po šių svarbių sprendimų, prieš skaičiuojant sąmatą rekomenduočiau nuvykti į būstą ir su juo susipažinti, kruopščiai apžiūrėti, susiplanuoti, kokius darbus reikės atlikti. Jeigu samdomas projektų vadovas ar dizaineris – reikėtų apžiūrėti kartu su jais. Dalinės apdailos aprašymas ne visada tiksliai apibrėžia visas būsto detales, todėl svarbu nuvykti į vietą, pasivaikščioti, išsimatuoti patalpas, kad galima būtų įsivertinti tikslius matmenis, galimas paklaidas ir kiekius – pavyzdžiui, plytelių, grindų dangos ar kitų medžiagų.

    Sąmatą siūlau sudaryti nuo medžiagų pasirinkimo, tarsi eiti atbuline tvarka – nuo medžiagų prie darbų. Žinodami medžiagas, žinosime, kokius darbus reikės atlikti bei kokių papildomų medžiagų gali prireikti.

    Ar rekomenduotumėte samdyti interjero dizainerį?

    Užsisakant bet kokią paslaugą svarbus profesionalaus konsultanto patarimas. Ypač įsirenginėjant pirmąjį būstą, kai pirkėjai nesuvokia daugelio dalykų. Dizaineris gali patarti tiek dėl būsto estetikos, tiek dėl praktiškumo projektuojant butą.

    Pavyzdžiui, ar virtuvėje stalviršius planuoti 3 ar 3,5 m? Stalviršiai yra tam tikrų konkrečių matmenų ir pirmu atveju pakaktų 3 metrų,  kitu atveju reikia pirkti du stalviršius, nors iš antro tereikia tik 0,5 metro, o visa kita nereikalinga. Tai, žinoma, neekonomiška, tačiau tokių detalių pirkėjas gali ir nežinoti.

    Interjero dizaineris kartais gali sutaupyti net ir 10 ar 20 proc. apdailos sąmatos, kurią galima skirti medžiagoms ar kitiems darbams atlikti.

    Kokios esminės dalys turi būti biudžete? Be kokių dalių neįsivaizduojamas biudžetas?

    Medžiagos ir darbų įkainiai – tai dvi esminės dalys, kurios sudaro visą sąmatą. Tačiau papildomai reikia ir trečios dalies – išlaidų smulkiems darbams, tokiems kaip medžiagų transportavimas, šiukšlių išvežimas, darbų organizavimas – meistrų atvežimas, išvežimas ir pan. Atrodytų, kad šios sumos nėra didelės, tačiau jų gali būti nemažai, tad bendra suma gali išaugti. Be to, tai laikui imlūs darbai.

    Sienos, lubos, grindys, santechnika, elektros instaliacija – šios būsto dalys sudaro didžiąją medžiagų dalį. Tuomet reikėtų nepamiršti prietaisų, elektros taškų, šviestuvų montavimo, įvairių įrankių, prietaisų, kurių prireiks darbams atlikti – juos reikės skolintis, nuomotis ar pirkti, atsivežti. Tai irgi reikia apskaičiuoti.

    Rūpintis būsto apdailos darbais – tai lyg 3–5 mėnesius dirbti visu etatu su visais įmanomais viršvalandžiais. Tad tikrai verta gerai apskaičiuoti – ar dirbti pačiam, ar samdyti profesionalus.

    Kiek proc. būsto kainos gali sudaryti būsto apdailos sąmata? Kaip ją geriausiai apskaičiuoti?

    Jeigu esate skyrę 100 000 Eur naujam būstui, tai, tikėtina, kad apdailos sąmata su medžiagomis ir darbais sudarys apie 20–25 proc., t. y. 20 ar 25 tūkst. eurų. Tokia yra praktika rinkoje, bet tai nėra konstanta. Priklausomai nuo kliento norų, tai gali būti ir kiek didesnė, ir kiek mažesnė procentinė dalis.

    Kiek kainuoja kokybiškai parengtas interjero projektas, kas jį turi sudaryti?

    Pagal situaciją rinkoje realūs kainų rėžiai būtų 25–40 Eur/kv.m, priklausomai nuo projekto sudėtingumo.

    Vieną kartą tai gali būti vieno kambario butas, kitą kartą – tai didžiulis namas, kuriam reikia ne tik plyteles parinkti, bet ir suprojektuoti laiptus, įrengti vėdinimą ir kitą inžineriją. Manau, svarbiausios interjero projekte yra trys dalys: brėžiniai, medžiagos ir sąmata bei projekto priežiūra.

    Akcentuoju trečiąją dalį, kadangi tai ne visada pasitaikantis punktas sutartyse, o be šio susitarimo, deja, gali atsirasti ir nesusikalbėjimas, ir klaidos, ir papildomi mokesčiai už korekcijas.

    Jeigu sutartyje nesi nusimatęs projekto priežiūros, yra labai didelė tikimybė, kad dizaineriui bus sunku prisiskambinti ir savo jėgomis spręsti iškilusias problemas. Projekto priežiūra yra savisaugos dalis, nes dizaineris žino visus niuansus, kaip ir kodėl buvo sugalvoti konkretūs sprendimai ir įrenginiai. Be to, dizainerio ir apdailos meistro pokalbis kur kas produktyvesnis nei tavo ir dizainerio, o vėliau – tavo ir meistro.

    Kokios pagrindinės sudaromo apdailos biudžeto klaidos?

    Viena iš esminių klaidų, kad skaičiuojama sąmata nepasirinkus medžiagų ir įrenginių. Jeigu nėra numatyta, koks bus tualeto unitazas, tai jis gali kainuoti ir 100, ir 300 Eur. Arba, pavyzdžiui, nuo plytelių dydžio priklauso klijavimo darbų įkainiai, tai vėlgi keičia sąmatą.

    Kita dažnai pasitaikanti problema – netikslūs išmatavimai ir labai didelės paklaidos. Pavyzdžiui, vietoje 5 kv. m plytelių įsigyja 7 kv. m. Kitais atvejais pasitaiko, kai pastatoma lova, o kištukinis lizdas iš karto už jos. Atrodo, smulkmena, bet labai nepatogu ir kištukinį lizdą reikės įrengti kitoje vietoje.

    Tokie nesusipratimai kainuoja papildomai. Kadastrinės bylos brėžiniuose nėra visų reikalingų matmenų, todėl prieš pradedant užsakinėti medžiagas ir atlikti darbus, būtina viską preciziškai pamatuoti.