• Titulinis
  • Grupės naujienos
  • LNTPA: statyti, o ne stabdyti
    Valstybė turėtų skatinti burtis į bendrijas ir užtikrinti, jog įsigytas būstas būtų kokybiškas.
     
    Naujų statybų draudimas Vilniaus Senamiestyje neapsaugos jo nuo tolimesnio griuvimo, teigia Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos (LNTPA) atstovai. „Paradoksalu: Lietuvoje turime sudėtingą sistemą, kuri garantuoja, kad ant stalo nepapuls pagedę produktai, tačiau neturime sistemos, užtikrinančios kokybiško būsto įsigijimą ir tolesnę jo priežiūrą", – teigia LNTPA prezidentas Robertas Dargis.
     
    Jo teigimu, senų pastatų eksploatacijos ir priežiūros klausimą išspręstų privalomos butų savininkų bendrijos. Dauguma senos statybos namuose gyvenančių butų savininkų nesivienija, tad iškilus pastato priežiūros problemoms neturi teisinių galimybių jų spręsti, būna priklausomi nuo kaimyno įgeidžių. Pavyzdžiui, sugriuvus namo sienai, į bendrijas nesusivieniję gyventojai net negali kreiptis dėl jos atstatymo, nes formaliai jie tėra butų, bet ne pastato savininkai. Nesusibūrę į bendrijas, daugiabučių gyventojai net negali apdrausti pastato, neturi galimybių kreiptis dėl jo atstatymo. „Bendrijos yra bene vienintelis įrankis, kuriuo naudodamiesi butų savininkai gali veikti kaip pastato šeimininkai, tad valstybė turėtų finansiškai ir teisiškai skatinti burtis gyventojus į bendrijas", – tvirtina R. Dargis. Jo teigimu, nemokamai atidavus valdyti sklypą po pastatu bendrijoms, šios būtų įgalintos rūpintis ne tik pastatu, bet ir jo teritorija.
     
    Yra aibė ir kitų sektoriaus problemų, kaip neatitinkantys laikmečio reikalavimų normatyvai- jautriam senamiesty numatyti parkavimo kiekiai yra sunkiai įgyvendinami, nesudarant pavojaus aplinkai.
     
    Egzistuojanti 10 metų statybos darbų garantija taip pat nėra iki galo veiksminga. Šiandien pilna vadinamųjų „vieno projekto" bendrovių, kurios užsidaro vos įgyvendinusios projektą, ir jų įsipareigojimų niekas neperima.
     
    LNTPA prezidento įsitikinimu, statybos darbų kokybė ir reikalavimų išpildymas turi būti tikrinamas viso proceso metu. Valstybinė Teritorijų planavimo ir Statybos Inspekcija neturi pakankamai pajėgumų tokią kontrolę užtikrinti, todėl dabar priežiūra statybos laikotarpiu paliekama rangovui ar statytojui. „Esminius reikalavimus Statybos inspekcija turėtų tikrinti ir prižiūrėti nepriklausomai nuo statybos sudėtingumo" Jis pabrėžia, kad kokybės kontrolės klausimas ypač opus dar ir todėl, jog NT savininkų teisių Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba negina.