Su „Live Square“ architektu Povilu Čepaičiu (Unitectus) sutariame, kad svarbu yra kalbėti gyvenamosios aplinkos kokybės, architektūros, urbanistikos temomis tam, kad žmonės siektų šių vertybių savo kasdieniame gyvenime, profesinėje aplinkoje, net poilsiaudami. Kalbamės ne tik apie „Live Square“ projektą, bet taip pat ir apie tai, kas yra geras miestas, gera architektūra, ką tai duoda žmogui. Tuo tarpu „Live Square“ netrukus pakvies vilniečius ir miesto svečius į naują viešą ir gyvą miesto erdvę.
GERAS MIESTAS: IŠBAIGTAS, ŽALIAS IR DRAUGIŠKAS ŽMONĖMS
Koks, Jūsų nuomone, miestas yra geras miestas?
Kaip iš architekto gal nuskambės paradoksaliai, tačiau aš manau, kad architektūra miestui yra mažiausiai svarbi. Visų pirma, geram, kokybiškam miestui yra svarbu užbaigtas urbanistinis audinys. Tai reiškia, kad mieste neturėtų būti neužbaigtų, nesuformuotų ar nesusiformavusių struktūrų, nebaigtų statybų, prastai suplanuotų gatvių, pėsčiųjų, transporto ryšių. Antra, labai didelę reikšmę turi želdynai, rekreacinės erdvės. Vilnius dažnai pristatomas kaip žalias miestas. Ir taip, iš viršaus žiūrint jis žalias. Bet kas tą žalumą sudaro? Dažniausiai tai apleistos, nenaudojamos teritorijos. Kai tokia miesto dalis sutvarkoma, pavyzdžiui, Bernardinų sodas, priplūsta žmonių, kadangi yra noras būti kokybiškose, rekreacijai pritaikytose, žaliose erdvėse, o jų – mažai. Ir nors visiškai šalia yra Kalnų parkas, jis palyginus tuščias, kadangi tai netvarkinga, neišvystyta erdvė. Trečia, svarbu, kad žmonės galėtų patogiai keliauti mieste, tai yra, kad miestas nebūtų pernelyg išskydęs, nereikėtų per daug laiko praleisti kamščiuose, kad artimoje aplinkoje būtų žalių zonų, kur žmonės galėtų išeiti pasivaikščioti su savo vaikais, augintiniais. Taigi miestui svarbi socialinė darna ir teisinis reguliavimas, kuris leidžia jos siekti.
Tačiau geriausias kelias tam pasiekti yra visuomenės edukacija architektūros, urbanistikos, gyvenamosios aplinkos kokybės temomis. Dažnai teisinio reguliavimo neužtenka, kadangi jeigu žmonėms kokybės nereikia, jie randa būdus, kaip įvairius reguliavimus apeiti. Tuo tarpu, jeigu žmonės patys nori geros, kokybiškos gyvenamosios aplinkos, jie to reikalaus iš miesto savivaldybės, iš projektuotojų, iš statybininkų ir rezultatas tikrai bus geras.
Daugiau skaitykite čia.