• Titulinis
  • Grupės naujienos
  • Psichologas: pirmieji darboholizmo požymiai ir kaip jų išvengti?
    Darboholizmas – dažna šiuolaikinių žmonių problema, nuo kurios kenčia ne tik jų sveikata, namai, artimieji, bet, paradoksalu, ir pats darbas. Psichologų teigimu, jei jaučiate nuovargį ir įtampą, o apie nebaigtus darbus galvojate net savaitgaliais ir per atostogas, laikas sumerimti – tai pirmieji darboholizmo požymiai.
     
    Šiandien, kaip rodo Europos Komisijos užsakymu atliktas Eurobarometro tyrimas, kas penktam (21 proc.) lietuviui sunku suderinti darbą ir namus. Vadinasi, anksčiau ar vėliau jie rizikuoja pasinerti į darboholizmą, kurio pirmieji požymiai, psichologo dr. Mariaus Daugelavičiaus teigimu, iš pradžių gali būti vos pastebimi.
     
    „Daug dirbti savaime nėra blogas užsiėmimas. Tačiau blogiau, jei darbas pradeda užimti didžiąją gyvenimo dalį. Iš pradžių žmogus gali jausti chronišką nuovargį, skųstis nuolatine įtampa ar negalėjimu atsipalaiduoti, tačiau tai jau yra pirmieji signalai, kad jam gresia darboholizmas. Būna ir taip, kad žmogus be darbo paprasčiausiai nebeturi daugiau ką veikti, jaučiasi nevisavertis, linksta į depresiją, tai jau išties rimtos problemos“, – sako psichologas.
     
    M. Daugelavičiaus teigimu, darboholizmą išduoda ir neatliktų darbų nešimasis į namus. Tačiau dirbantys namuose pakliūna į užburtą ratą – užbaigti darbus namuose nebeturi energijos, todėl rytais juos vėl nešasi į darbą.
     
    Kad šiuolaikiniam žmogui rasti pusiausvyrą tarp namų ir darbo darosi vis sudėtingiau, įsitikinęs ir Martynas Žibūda, nekilnojamojo turto plėtros įmonės „Eika“ plėtros direktorius. Pasak jo, šiandien gyvename nuolatiniame skubėjime, kuomet dirbti kuo daugiau ir ilgiau tampa norma.
     
    „Dirbant be pertraukų, neretai pamirštama, kad pavargę ir todėl neproduktyvūs darbuotojai nereikalingi darbo rinkai. Šiandien geras darbuotojas ne tas, kuris dirba po darbo valandų, o savaitgaliais neatsitraukia nuo kompiuterio. Geras darbuotojas moka planuoti laiką ir suderina darbą su laisvalaikiu, poilsiu, miegu, namais. Norėdami tai priminti, jau antrus metus organizuojame „Namų dieną“, per kurią kviečiame kuo daugiau laiko praleisti namuose, ir skirti jiems daugiau laiko“, – sako M. Žibūda.
     
    Šiais metais „Namų diena“ bus minima  lapkričio 19 dieną. Prie jos raginamos prisijungti visos Lietuvos įmonės. Kaip teigia „Eika“ atstovas, šią dieną kiekvienas darbuotojas gali paminėti savaip – anksčiau baigdamas darbus, greičiau grįždamas namo, tvarkydamasis namuose, skirdamas laiko namiškiams, gerai knygai ar tiesiog miegui.
     
    Kad namai ir geras poilsis – vienos veiksmingiausių priemonių nuo darboholizmo, mano ir M. Daugelavičius. Pasak jo, vaistų nuo darboholizmo, kuriuos galėtumėte išgerti, o tada vėl ramiai gyventi, nėra. Išbristi iš šios problemos reikia noro ir valios.
     
    „Pirmiausia susidėliokite prioritetus: kas jums gyvenime svarbiausia. Neabejoju, daugeliui tai bus šeima ir sveikata. Tuomet keiskite dienotvarkę, grįžę namo po darbo – padėkite į šalį darbinį telefoną, pamirškite kompiuterį. Raskite patinkantį užsiėmimą, kuris, liaudiškai kalbant, jus „atjungtų“. Tai gali būti sportas, meditacija, bėgiojimas, skaitymas, maisto gaminimas. Be to, nesineškite darbų namo, jokiu būdu nemaišykite darbo ir namų erdvės“, – pataria psichologas.
     
    Apie įmonių grupę  „EIKA“
    1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupių Lietuvoje, sėkmingai plėtojanti gyvenamųjų, komercinių, visuomeninių ir kitos paskirties pastatų projektus, kurianti naują gyvenimo ir darbo kokybę. Įmonė jau pastatė daugiau nei 3000 butų ir 270 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatų. „Eika“ daug kartų apdovanota kaip geriausia nekilnojamojo turto plėtotoja Lietuvoje, geriausiais Lietuvoje tapę ir įmonės projektai „Santariškių namai“ bei „Eikos namai Pilaitėje“.
     
    Daugiau informacijos:
    Vitalija Ročė
    Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
    Tel. +370 5 2553 324
    Mob. +370 698 56273
    El. p. vitalija@eika.lt
    www.eika.lt