• Titulinis
 • Grupės naujienos
 • Rekordinė NT pasiūla: kokiais ženklais vadovautis?
  Nauji metai Vilniuje prasidėjo rekordine pasiūla – ieškantieji gyvenamosios vietos galėjo rinktis net iš 3,6 tūkst. naujos statybos butų. Tai beveik 80 proc. daugiau nei praėjusių metų pradžioje. Tikėtina, kad šiais metais pasiūla pasieks naują rekordą ir peržengs 4 tūkst. butų ribą. Tačiau Vilniuje vis dar yra vietos naujoms investicijoms, svarbu tinkamai įvertinti rajonų ir klasių galimybes, LNTPA konferencijoje kalbėjo Martynas Žibūda, įmonės „Eika“ plėtros direktorius.
   
  Jis pastebi, kad pasiūlos kreivė Lietuvoje šoktelėjo jau praėjusių metų pradžioje, kai rinką sudrebinęs pirkėjų aktyvumas paskatino nekilnojamojo turto rinkos senbuvius ir naujokus pasiūlyti daugiau naujų butų. Tačiau antroje metų pusėje paklausa atslūgo ir rinka rizikingai priartėjo prie pasiūlos pertekliaus.
   
  Nuo 2014 metų pirmojo ketvirčio būsto pasiūla Vilniuje kas ketvirtį augo, o paklausa, priešingai pasiūlai, kas ketvirtį mažėjo, kol paskutinį ketvirtį buvo parduota tik 500 butų. Metinį pardavimų augimą 24 proc. – iki 2,9 tūkst. butų lėmė pirmasis 2014 pusmetis.
   
  „Antroje metų pusėje susiklostė neadekvati situacija – pasiūla beveik pasiekė lubas, o pardavimai sustojo. Nors Vilniuje kalbame apie rekordinę ar net perteklinę pasiūlą, įvertinę siūlomų ir parduotų naujų butų santykį, matome, jog Kaune ir Klaipėdoje situacija daug prastesnė. Šiuose miestuose nekilnojamojo turto investuotojai grąžos laukia kur kas ilgiau dėl mažesnio būsto likvidumo“, – sako M. Žibūda.
   
  Nekilnojamojo turto specialistas prognozuoja, kad pirmąjį 2015 metų pusmetį gyventojai dar turės prisitaikyti prie pasikeitusios valiutos, tad būsto rinka bus kiek aprimusi, tačiau antroje metų pusėje pirkėjams bus palankus metas įsigyti būstą, nes kainos stabilizuosis, sunkiausia bus išsirinkti iš daugybės rinkoje esančių naujos statybos butų.
   
  Ekonominės klasės laukia sunkmetis, prestižinės – aukso amžius
   
  Nekilnojamojo turto ekspertas teigia, kad sudėtingiausi laikai 2015 metais laukia ekonominės klasės butų pardavėjų. Nuo 2014 metų prasidėjęs šių būstų pasiūlos augimas ir toliau didės, toldamas nuo mažėjančios paklausos. M. Žibūdos teigimu, tokia situacija sudarys puikias galimybes pirkėjams derėtis dėl kainos, kartu privers nekilnojamo turto plėtotojus, siūlančius ekonominės klasės butus, gerinti produktą ar imtis kitų priemonių.
   
  Kitokia situacija šiuo metu klostosi vidutinės klasės butų rinkoje, kur pardavimams mažėjant traukiasi ir pasiūla. „Pajutę mažėjantį pirkėjų susidomėjimą, būsto plėtotojai jau dabar atsargiau investuoja į šios klasės butų statybą. Juolab kad ir investicijos šioje klasėje – didesnės“, – sako M. Žibūda.
   
  „Eika“ atstovo teigimu, geriausius laikus šiuo metu išgyvena prestižinės klasės butų rinka. „Jau kelerius metus buvo kalbama apie nepakankamą prestižinių butų pasiūlą ir egzistuojančią paklausą. Šiandien būsto plėtotojai sėkmingai užpildo prabangių naujų butų spragą. Per praėjusius metus buvo parduota net 200 prestižinės klasės butų. Tai pustrečio karto daugiau nei 2013 metais“, – sako M. Žibūda. 
   
  2015 metai, tikėtina, bus aukso amžius prestižinės klasės būsto plėtotojams, kartu puikus laikas ir ieškantiems prabangaus būsto, nes rinka pagaliau turės ką pasiūlyti.
   
  Prognozė: vidutinė kaina augs nežymiai
   
  „Eika“ duomenimis, per praėjusius metus vidutinė naujos statybos butų kaina Vilniuje išaugo beveik 9 proc. Šiuo metu ji siekia apie 1,6 tūkst. eurų (5,5, tūkst. litų) už vieną kvadratinį metrą. M. Žibūda prognozuoja, kad šiais metais vidutinė naujos statybos buto kaina turėtų augti vos 1 procentu, o 2016 metais išlikti stabili. Šiam nedideliam augimui didžiausią įtaką turės didėjanti pasiūla ir paklausa prestižinės klasės butų rinkoje.
   
  „Kainos per artimiausius metus neturėtų mažėti dėl to, kad nuo 2016 metų įsigalios Europos Sąjungos reikalavimas statyti tik A energinės klasės daugiabučius. Šių butų savikaina išaugs apie 10 proc., tačiau rekordinė pasiūla ir didžiulė konkurencija neleis perkelti išaugusių sąnaudų pirkėjams. Nekilnojamojo turto plėtotojai kiek galima ilgiau atidės A klasės būstų statybą. Net ir 2016 metais daugiausia bus statoma B klasės daugiabučių, kurie bus suprojektuoti iki ES reikalavimų įsigaliojimo. Nors daug kalbama apie A klasę, šiuo metu Vilniuje pastatyti vos keturi šios klasės daugiabučiai“, – teigia nekilnojamojo turto specialistas.
   
  Ar Vilniuje vis dar yra vietos naujiems projektams?
   
  Praėjusiais metais Vilniuje daugiausiai, beveik 450 butų, buvo parduota Pilaitėje. Jai teko 15 proc. visų sostinėje parduotų naujų butų. Antroje vietoje buvo Baltupiai ir Bajorai, kur parduota po 9 proc. visų naujos statybos butų. Trečioje vietoje liko Naujamiestis.
   
   
  Pilaitė, nors populiariausia pagal pirkėjų pasirinkimą, vertinant šiuo metu didžiausią pasiūlą turinčius rajonus, pirmą poziciją užleido Baltupiams. Šiame rajone siūloma 450 butų, arba net 12 proc. visoje sostinėje esančių naujos statybos butų. Toliau rikiuojasi Pašilaičiai (11 proc.) ir Naujamiestis (9 proc.).
   
  M. Žibūda sako, kad vertinant per artimiausius dvejus metus atsirasiančią pasiūlą, daugiausiai naujų butų turėtų iškilti centrinėje miesto dalyje – Užupyje, Saltoniškėse ir Šnipiškėse. Pernai plėtotojai naujai atrado ir Senamiestį. „Pirkėjams iš miesto pakraščių keliantis į centrą, jame naujus projektus vykdyti suskubo ir būsto plėtotojai. Šiais ir kitais metais laukiama Užupio atgimimo“, – sako M. Žibūda.
   
  Iki 2016 metų pabaigos sumažės būsto pasirinkimas Pašilaičiuose, Naujamiestyje ir Antakalnyje. Tačiau nekilnojamojo turto plėtotojams vis dar yra vietos patrauklioms investicijoms. Šiuo metu naujų butų dykvietėmis galima vadinti Jeruzalę ir Šeškinę, kurių nekilnojamojo turto plėtotojai vis dar neatrado. „Eika“ atstovo teigimu, šie rajonai taps raktu būsto plėtotojams, kurie norės išsiskirti perpildytoje rinkoje.
   
  „Eika“ plėtros direktoriaus teigimu, būsto plėtotojams svarbu įvertinti rajono likvidumą. Pagal pasiūlos ir paklausos santykį nelikvidžiausi rajonai pernai buvo Pašilaičiai ir Fabijoniškės, todėl naujos investicijos ir artimiausius dvejus metus šiuose rajonuose nepatartinos.
   
  Geriausias pasiūlos ir pardavimų santykis praėjusiais metais buvo Pilaitėje ir Justiniškėse, kur parduotas kas ketvirtas siūlomas butas. „Vadinasi, plėtotojas, pastatęs 100 butų Pilaitėje, per metus parduos apie 30 butų, o Pašilaičiuose – vos 10“, – skaičiuoja „Eika“ atstovas. 
   
   
  Apie įmonių grupę  „Eika“
  1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių gupių Lietuvoje. Įmonių grupę sudaro: UAB „Eika“ – nekilnojamojo turto rinkos lyderė, vertinama už novatoriškumą, patikimumą bei atsakingumą; UAB „Eikos statyba“ – statybos bendrovė, sukaupusi didelę administracinių, visuomeninių, prekybos, pramonės bei gyvenamųjų namų statybos ir renovavimo patirtį.
   
   
  Daugiau informacijos:
  Vitalija Ročė
  Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
  Tel. +370 5 2553 324
  Faks. +370 5 2514 256
  El. p. vitalija@eika.lt
  www.eika.lt