• Titulinis
 • Grupės naujienos
 • Vilniaus naujo būsto rinka augo penktadaliu trečius metus iš eilės

  2016 m. pirminio būsto rinka Vilniuje augo vidutiniškai 20 proc. trečius metus iš eilės, o pirkėjai buvo aktyvesni už nekilnojamojo turto (NT) plėtotojus: butų nupirkta daugiau nei jų buvo pasiūlyta rinkai. Tai lėmė sumažėjusį laisvo būsto likutį iki 3600 butų ir vidutiniškai tik 8 proc. augusias būsto kainas iki 1730 EUR už kvadratinį metrą. 2017 m. tikimasi kur kas didesnio plėtotojų aktyvumo, o prielaidų pasiūlos deficitui ar reikšmingesniam kainų augimui neturėtų atsirasti.

  Praėjusiais metais NT plėtotojai Vilniuje pardavė beveik 4200 naujos statybos butų, kai dar 2015 m. buvo užfiksuota apie 3500 tokių sandorių, prieš du metus – mažiau nei 3000. Tai rodo pardavimų augimą penktadaliu kasmet.

  „Per 2016 m. daugiausiai – 43 proc. – augo vidutinės klasės būsto pardavimai, 22 proc. – ekonominės klasės pardavimai, tuo tarpu kai prabangaus būsto pardavimai nukrito net 36 proc. Šį pokytį lėmė ne paklausos mažėjimas, o pasiūlos stygius dėl tokio pobūdžio projektų sudėtingumo ir plėtrai tinkamų sklypų trūkumo“, – teigia UAB „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda.

  Nepaisant nekilnojamojo turto plėtotojų pastangų, pirkėjai šiais metais nupirko daugiau butų, nei jų buvo pasiūlyta rinkai. Todėl laisvų butų sandėlis ne tik neišaugo, bet net nežymiai sumažėjo nuo 3800 pernai iki 3600 butų šiemet. Absoliučiai didžioji laisvų butų dalis yra dar tik statomuose arba neseniai pradėtuose statyti namuose, ir tik apie 500 butų, arba apie 14 proc. viso likučio, yra užbaigtuose projektuose.

  Antrus metus iš eilės Vilniaus pirminėje būsto rinkoje metų pabaigoje yra daugiau vidutinės klasės butų (46 proc. pasiūlos) nei ekonominės (40 proc. pasiūlos). Prestižinis būstas sudaro 14 proc. laisvų butų. „Nėra įprasta situacija, kai brangesnio būsto siūloma daugiau nei pigesnio, tačiau tai rodo pasikeitusią pirkėjų elgseną ir poreikį investuoti į kokybiškesnį bei ilgalaikę vertę turintį būstą. Vyrauja nuomonė, kad unikalesnis ir arčiau miesto centro esantis būstas bus mažiau jautrus galimiems būsto vertės pokyčiams“, – sako UAB „Eika“ atstovas.

  Būstas nuomai pastaraisiais metais yra vie­na iš didžiausią grąžą bei vertės stabilumą teikiančių investavimo rūšių. Per 2016 m. būsto įsigijimui paskola pasinaudojo 56 proc. visų „Eikos“ būsto pirkėjų, tuo tarpu kai 2015 m. tokių buvo apie 50 proc. Tikėtina, kad 2017 m. šis rodiklis perkops 60 proc. sandorių ribą. 2016 m. investuotojai nupirko apie 30 proc. visų butų, o tai yra daugiau­siai iš vi­sų „Eikos“ išskiriamų pirkėjų kategorijų.

  Vidutinė pirminio būsto kaina Vilniuje per metus paaugo 8 proc. arba beveik tiek pat kiek ir prieš metus: nuo 1600 EUR už kvadratinį metrą iki 1730 EUR už kvadratinį metrą. Didžiausią įtaką tam turėjo ekonominės klasės būsto brangimas, kuris sudarė apie 16 proc. iki 1400 EUR, o prestižinis būstas brango apie 11 proc. iki 2800 EUR už kvadratinį metrą. Vidutinės klasės būsto, kurio pasiūla ir paklausa buvo didžiausia, kainos lygis nepakito ir sudarė apie 1690 EUR už kvadratinį metrą.

  „2017 m. daugiausiai NT plėtotojų dėmesio turėtų sulaukti prabangaus būsto segmentas. Paskutinius porą metų rinką papildydavo nedideli prestižiniai projektai Vilniaus senamiestyje, kurių realizacija, bent jau geriausių butų, būdavo ypatingai greita. Ateinančiais metais šis rinkos segmentas sulauks keleto didesnių projektų, kurie padidins konkurenciją ir suteiks daugiau pasirinkimo galimybių pirkėjams. Didžiausią potencialą augti kitais metais turi ekonominės klasės būstas, tačiau plėtotojams jis yra mažiausiai įdomus dėl žemesnių pelno maržų ir vidutinės klasės populiarumo“ – prognozuoja UAB „Eika“ Plėtros direktorius Martynas Žibūda.

  20161129_namu-pynes

  Apie įmonių grupę „Eika“

  1992 m. įkurta bendrovė „Eika“ yra viena didžiausių nekilnojamojo turto plėtros ir statybos įmonių grupių Lietuvoje, sėkmingai plėtojanti gyvenamųjų, komercinių, visuomeninių ir kitos paskirties pastatų projektus, kurianti naują gyvenimo ir darbo kokybę. Įmonė jau pastatė daugiau nei 3000 butų ir 270 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastatų. „Eika“ daug kartų apdovanota kaip geriausia nekilnojamojo turto plėtotoja Lietuvoje, geriausiais Lietuvoje tapę ir įmonės projektai „Santariškių namai“ bei „EIKA namai Pilaitėje“.

   Daugiau informacijos:
  Jorūnė Juodžbalytė
  EIKA Rinkodaros ir komunikacijos vadovė
  Mob. +370 686 80126
  El. paštas: jorune.juodzbalyte@eika.lt